X
نام :
نظر


اخبار داغ

دکتر قدرت احمدیان در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ائتلاف علیه داعش دستاورد مشخصی نداشته است

تهران- استاد دانشگاه و کارشناس مسائل روابط بین الملل با تاکید بر اینکه ائتلاف غربی- عربی در مقابله با داعش ره اورد روشن و اشکاری نداشته است گفت: اقدامات عربستان نه تنها گرهی از مشکلات یمن باز نمی کند بلکه بحران این کشور را گسترده تر خواهد کرد.
ائتلاف علیه داعش دستاورد مشخصی نداشته است / سیاست عربستان بحران یمن را گسترده تر می کند
«قدرت احمدیان»استاد روابط بین الملل دانشگاه رازی کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اتئلاف غربی- عربی که در ماه های گذشته برای مقابله با داعش تشکیل شد این ائتلاف را اقدامی واکنشی و نه استراتژیک دانست.
وی با بیان اینکه این ائتلاف دستاورد مشخصی به همراه نداشته است علت آن را رویه متناقض اعضای ائتلاف و عدم درک پیچیدگیهای موجود در منطقه خاورمیانه می داند.
این استاد دانشگاه بحران یمن را همانند بحران سوریه و عراق ارزیابی کرد و با تاکید بر اینکه اقدامات عربستان بحران یمن را تعمیق می بخشد ، گفت:دولت های غربی و عرب منطقه از درک پیچیدگی های منطقه خاورمیانه و مدیریت آن ناتوان هستند.
گفت وگوی خبرنگار ایرنا با این استاد دانشگاه را می خوانیم:

** ائتلاف غربی -عربی برای مقابله با داعش به نظر شما تاکنون چه رهاوردی داشته است؟
گفت: معتقدم اقداماتی که توسط ائتلاف غربی -عربی با محوریت ایالات متحده آمریکا شکل گرفته یک اقدام واکنشی بود نه استراتژیک.این ائتلاف بعد از سر بریدن دو خبرنگار آمریکایی و یک امدادگر بریتانیایی شکل گرفت در حالی که داعش تا آن زمان اقدامات غیرانسانی زیادی مرتکب شده بود و ما شاهد اقدام جدی در این زمینه نبودیم اما بعد از کشته شدن خبرنگاران آمریکایی، غرب برای پاسخگویی به افکار عمومی مبادرت به تشکیل این ائتلاف کرد.اگر قرار بود این ائتلاف استراتژیک باشد لازم بود بر اساس موازین حقوق بین الملل و در چارچوب شورای امنیت ملل متحد شکل بگیرد. 
از سوی دیگر این ائتلاف نتوانسته در عراق و سوریه ره اورد مشخص و تاثیر آشکاری بر روند فعالیتهای داعش داشته باشد .از آغاز فعالیت این ائتلاف تنها در تکریت شاهد شکست داعش بوده ایم که آن هم توسط دولت عراق و با مشارکت ارتش این کشور و نیروهای مردمی اتفاق افتاد .البته نباید پیشرفت های داعش در ادلب و یرموک سوریه را از نظر دور داشت بنابر این باور من این است که اقدامات ائتلاف عربی- غربی علیه داعش ره اورد واضح و آشکاری نداشته است.

** رویکرد کشورهای عرب منطقه که در این ائتلاف حضور دارند را چطور ارزیابی می کنید؟
در این ائتلاف غربی-عربی حرف و حدیث ها و پارادوکسهای بسیاری مطرح است. در مقاطعی جریاناتی مثل داعش مورد حمایت برخی کشورهای منطقه حتی غرب بود با تصور اینکه با جریانات شیعی مقابله کنند اما اینها به اهداف خود نرسیدند و علیرغم حمایت از افراط گرایان اینها نتوانستند در قلمرو منافع جمهوری اسلامی کاری از پیش ببرند. باور اینها این بود که با بهره گیری از ابزار داعش منافع جمهوری اسلامی را در منطقه تضعیف کنند و این مسئله در تضاد با اقداماتی بوده و هست که علیه داعش انجام می دهند.
در یک نگاه کلی تر،عملکرد و موضع گیری بسیاری از کشورهای عضو این ائتلاف مبهم است برای مثال مواضع روسیه روشن نیست،ایران مخالف صریح داعش است، ترکیه و عربستان مواضع متعارضی درباره آن دارند و تاکنون هم اهداف این کشورها در مبارزه با داعش محقق نشده است.عربستان و ترکیه تا زمانی که داعش علیه اسد اقدام کند با آن موافقند اما درعراق موضع گیری صریحی درباره آن ندارند و ادعای مقابله با آن را دارند. البته نباید فراموش کرد دولتهای عرب حتی در مقابله با داعش در سوریه و عراق هم نقش آشکاری ندارند و نقش اصلی را غربی ها ایفا می کنند. اردن بعد از کشته شدن خلبان اردنی و یا بعد از کشته شدن شهروندان مصری در لیبی بود که این کشورها اقدامات مقطعی علیه داعش انجام دادند و در واقع اینها بیشتر واکنشی بود.

** درباره آمریکا چطور؟
ایالات متحده از سویی می خواهد حکومت بشار اسد را ساقط کند و از طرف دیگر داعش را مهار نماید. از این رو می توان گفت آمریکا در منطقه خاورمیانه در پاردوکس امنیت- دموکراسی گیر کرده و اساسا رویکرد واضحی ندارد چرا که حذف داعش ممکن است به تقویت بشار اسد منجر شود و عدم مقابله جدی با این گروه تروریستی هم این دولت را مقابل افکار عمومی خود قرار می دهد به ویژه با تصویری که از جنایات داعش در ذهن افکار عمومی نقش بسته است.
** اظهار نظر چند هفته قبل جان کری هم حاکی از سردرگمی و رویه متناقض مقامات آمریکایی است؟
بله کری با صراحت گفت که برای حل بحران سوریه باید با بشار اسد گفت و گو شود.برخی دیپلماتهای غربی هم یادآور شده اند که ممکن است با بشار اسد درباره سوریه گفت و گو کنیم در حالی که قبلا اینها بشار اسد را بخشی از مشکل می دانستند.همه اینها حاکی از پیچیدگی ها و بن بستی است که دول غربی در آن گرفتار شده اند. 

** این روزها عربستان در حال تشکیل ائتلافی به دنبال مقابله با جریانات حوثی در یمن است و جنگنده های این رژیم تحت عنوان عملیات توفان قاطع مردم یمن را زیر حملات خود گرفته اند این اقدام و این ائتلاف را چطور می بینید آیا اهداف عربستان از این عملیات محقق می شود؟
اقدامات عربستان در مورد یمن و تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه یمن در عین حال بازتاب بخشی از مسائل و پیچیدگی های مسائل خاورمیانه است.عربستان در یمن همزمان از جریانات رادیکال و افراطی و هواداران منصور هادی حمایت می کند. عربستان در حالی منصور هادی را رییس جمهور قانونی این کشور می داند که وی در انتخابات یک نفره توانسته است رییس جمهور شود و عملا رقابتی در انتخابات این کشور صورت نگرفته است.
عربستان در یمن با حمایت از افراط گرایانی همچون القاعده و داعش از آنها به عنوان ابزاری برای مقابله با حوثی ها استفاده می کند البته رویکرد عربستان در یمن هم متناقض است و چنانکه گفته شد از این جریانات بهره برداری می کند.
عربستان در یمن با توجه به منافعی که برای خود تعریف کرده و نگرانی از بابت قدرت گرفتن حوثی ها، رویکرد دوگانه ای در پیش گرفته است به طوری که هم از طرفداران منصور هادی و هم جریانات القاعده حمایت می کند در حالی که دراین استراتژی تضاد جدی وجود دارد و به بحران یمن بیشتر دامن می زند. طرفداران منصور هادی با جریانات القاعده سنخیتی ندارند و حتی به فرض پیروزی بر حوثی ها بعدها منازعه گسترده تر خواهد شد.در واقع تجربه عراق و سوریه در یمن هم توسط عربستان تکرار می شود که فکر می کردند قدرت گرفتن داعش به نفع آنهاست.شرایط منطقه خاورمیانه و کشورهای یمن و سوریه و عراق برگرفته از دوگانه ها و معماهایی همچون دموکراسی- امنیت،شیعه –سنی،رادیکالیسم و قانونگرایی است و این پیچیدگی مسائل خاورمیانه را نشان می دهد و به نظر می رسد دول منطقه و غرب هم توان مدیریت این پیچیدگی ها را ندارند.

** عربستان در کنار اقدامات نظامی برای مقابله با حوثی های یمن تلاشهای گسترده ای برای همراه کردن سایر کشورهای منطقه انجام می دهد .عربستان چه هدفی در ایجاد ائتلاف علیه حوثی ها دارد و ترکیه و پاکستان به عنوان دو کشور مهم منطقه چه رویکردی خواهند داشت و آیا ممکن است در نهایت به این ائتلاف بپیوندند؟
عربستان تلاش می کند مقابله با حوثی ها در یمن را تبدیل به مسئله فرامنطقه ای و بین المللی کند و دولت هایی همچون ترکیه و پاکستان و حتی غربی ها را به این مسئله بکشد در واقع با بین المللی کردن مسئله یمن به دنبال راه حل های بین المللی است
در پاکستان نگاهها نسبت به پذیرش درخواست عربستان برای حضور در این ائتلاف یکپارچه نیست در پارلمان این کشور رویکردهای مختلفی مطرح شده که در نهایت نتوانسته رای به حضور در این ائتلاف نداد.این کشور پیوندهای گسترده ایدئولوژیک و مذهبی با عربستان دارد اما درون پاکستان نگاه ها به این مسئله یکپارچه نیست و نباید نقش سایر گروهها را در این کشور نادیده گرفت. 
ترکیه هم در مسئله یمن حضور چندانی نخواهد داشت اگر چه اردوغان به لحاظ لفظی و سیاسی از این اقدام عربستان حمایت می کند اما این حمایت ها از حد لفاظی و سیاسی فراتر نخواهد رفت و این کشور خود را درگیر مسائل یمن نخواهد کرد.ترکیه علیرغم همسایگی با عراق و سوریه و وجود بحران در این کشورها مداخله مستقیم نکرده است.

نظر شما چیست ؟

نام :
نظر :