X
نام :
نظر


اخبار داغ

 

بولتن هفتگی حزب کارگزاران سازندگی  استان کرمانشاه

 

 

بولتن شماره:    2-94

 

تاریخ:    27 تیر  تا  2 مرداد

 

 

 

* اخبار حزب و جدیدترین موضع گیری اعضای شورای مرکزی در هفته گذشته

 

- سه شنبه این هفته جلسه شورای مرکزی با حضور آقایان نوروزی، دل انگیزان، خزاعی، باقرآبادی، کیومرث محمدی، فرمان صفری و غیاثی برگزار شد.

 اعضا در این جلسه حول محورهای زیر به بحث و تبادل نظر پرداختند:

+ کنگره کشوری حزب که در نیمه دوم مردادماه برگزار می گردد.

+ مسایل جاری استان از جمله موضوع احتمال تغییر استاندار و حواشی آن.

+ انتخابات مجلس و لزوم فعالتر شدن کمیته انتخابات حزب به ریاست آقای کیومرث محمدی.

+ دیدار با استاندار و معاونین وی طی روزهای آینده.

- طبق اطلاعات بدست آمده، کنگره سراسری حزب در نیمه دوم مرداد با حضور اعضای شورای مرکزی حزب و روسای کانون های سراسر کشور برگزار می گردد. به همین جهت دبیر محترم حزب، جناب آقای نوروزی از کلیه اعضای محترم شورا درخواست نمودند که برای سفر به تهران و شرکت در کنگره اعلام آمادگی بفرمایند.

 

- در این هفته دکتر احمدیان مصاحبه ای با خبرگزاری شفقنا داشتند.

دکتر احمدیان در گفتگو با خبرگزاری شفقنا: « جهت گیری عربستان معتدل تر خواهد شد ».

دکتر قدرت احمدیان، استاد روابط بین الملل، توافق هسته ای صورت گرفته میان ایران و قدرت های بزرگ جهان را از دو بُعد متنی و فرا متنی مورد بررسی قرار داد و گفت: منازعات و کشمکش هایی که در خاورمیانه وجود دارد، طرفین مذاکرات را وادار و مجبور کرد که نه تنها منازعه دیگری در خاورمیانه به وجود نیاورند بلکه با همکاری در حل و فصل مناقشه هسته ای ایران، راه را برای مدیریت منازعات در منطقه خاورمیانه باز کنند

* اخبار مهم کشور

( در این بخش سعی می کنیم علاوه بر اخبار مهم روز، برخی اخبار کمتر دیده شده را هم پوشش دهیم ).

 

- حضور وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی در مجلس برای ارائه گزارش به نمایندان/  سه شنبه

- لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه هفته آینده در راس هیاتی به ایران سفر می کند./ خبرگزاری فرانسه

- عراقچی: هفته آینده خانم موگرینی به ایران می آید.

- پس از اجرای توافق، تولید نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

- رشد سالانه 5/2 درصدی اقتصاد یران طی چهار سال آینده.

- توفان شدید در تهران و البرز و شمال کشور با 20 کشته و ده ها زخمی و خسارات مالی بسیار سنگین.

- احمدی نژاد همچنان به سفرهای استانی می رود/ سفرهایی با جنبه تبلیغاتی و انتخاباتی.

 

- حمایت لاریجانی از توافق هسته ای و انتقاد وی از مخالفان توافق.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی به دنبال جستجو و برجسته کردن اشکالات توافق هسته‌ای هستند که قطعاً این اقدامات نفعی عاید کشور نمی‌کند، گفت: در شرایط فعلی نگاه درست این است که توافق هسته‌ای را جزء دستاوردهای ملی در نظر بگیریم و از این موضوع پله‌ای برای پرش، حرکت و توسعه کشور درست کنیم.

- تجمع صنفی معلمان سراسر کشور در مقابل ساختمان مجلس که با برخورد نیروهای انتظامی مواجه شد.

 

- ٧٠ درصد بودجه برای چهار میلیون شاغل اداری

امروز نزدیک به چهار میلیون نفر شاغل در بخش اداری در کشور وجود دارد که هزینه درآمدی آنها از محل بودجه بوده و تقریبا بیش از ٧٠ درصد بودجه کشور را شامل می‌شوند.

 

* اخبار اقتصادی

- افزایش 2/2 درصدی ارزش بازار فرابورس در این هفته.

- نیاز یکصد میلیارد دلاری ایران به سرمایه گذاری در توسعه صنعت گاز.

- موسه  Energy Aspects  در لندن:  ایران تا سه سال آینده یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز جهان خواهد بود.

( صادرات گاز ایران تنها 4 درصد از صادرات کل کشور را دربر می گیرد.  در حالی که در سال 2010 نفت دارای سهم 78 درصدی در این زمینه بوده است ).

 

- شاخص کل بورس در این هفته روندی نزولی را طی کرد. به طوری که از 68249 واحد در روز دوشنبه به 67644 واحد در آخرین روز معاملات رسید.

- قیمت سکه نیز در انتهای هفته به 865000 تومان رسید.

- قیمت دلار در این هفته دچار افت شد و از 3260 تومان در روز دوشنبه به 3138 در روز چهارشنبه رسید.

-  قیمت یورو در آخرین روز هفته:  3585

- قیمت هر گرم طلا در این هفته بین 87 تا 89 هزار تومان در نوسان بود که نهایتا در آخرین روز هفته در 88 هزار تومان ثابت ماند.

* اخبار استان

- اعلام حضور سرکار خانم کتر راحله السادات موسوی اجاق و دکتر سعید طلوعی در عرصه کاندیداتوری مجلس.

- احتمال بازگشت سه عضو سلب عضویت شده به شورای شهر/ توسعه

با این حال خبر دیگری نیز در همین مورد به این مضمون منتشر گشت: به گزارش کاج آنلاین و به نقل از یک مقام مسئول و با توجه به اینکه نمایندگان عالی دولت و قوه قضائیه رای به سلب عضویت سه تن از اعضای شورای شهر کرمانشاه ( زین الدین – حیدریان –جعفری ) داده اند امکان برگشت آنان به شورای شهر را امکان ناپذیر است.

- در روزهای گذشته با حضور اعضای شورای شهرکرمانشاه، کارشناسان اداره ورزش و جوانان و هیئت « وودبال » در پارک شرقی کرمانشاه زمینی به مساحت هزار متر برای تبدیل به زمین وودبال در نظر گرفنه شد. همچنین مقررگردیده است طی هفته های آینده مقدمات ساخت زمین مهیا شود. لازم به ذکراست جهت ساخت این زمین ده ها درخت قطع می گردد .

- جمعی از جوانان استان کرمانشاه با صدور بیانیه ای از حمایت های همه جانبه مقام معظم رهبری از دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای، تشکر کردند .( 800 نفر از جوانان)

- استعفای حمیدرضا صمدی از قائم مقامی ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه.

- مدیرکل حوزه استاندار کرمانشاه معتقد است که کارنامه دولت تدبیر و امید در این استان، موفق و مثبت بوده است. (مشروح مصاحبه ایشان که با ارقام و آمار ارائه شده در ذیل می آید.)

متن گفتگوی ایشان:

« بهرام سلیمانی به بیان شاخص های موفق حوزه سیاسی، اقتصادی، عمرانی پرداخت و افزود: در بهار امسال نرخ بیکاری استان با کاهش ۶/۵ درصد نسبت به فصل قبل همراه بود که رتبه دوم بیشترین کاهش نرخ بیکاری در کشور را به همراه داشته است .

وی با اشاره به ارتقای ۶ پله ای رتبه استان برای بهبود فضای کسب و کار و رشد ۳۰۴ درصدی رشد سرمایه گذاری استان کرمانشاه، اظهار کرد: تعیین تکلیف تسهیلات خط اعتباری سفر مقام معظم رهبری با هفت هزار میلیارد ریال، راه اندازی و افتتاح پایانه مسافری مرز رسمی پرویزخان، تصویب پتروشیمی چهارم استان، احیاء مجدد ۴۱ واحد راکد صنعتی و اشتغال هزاران نفری آنها،تامین اعتبار و جذب ۴۲۱ نفر از خانواده معزز شهدا و ایثارگران، تنها بخشی از تلاشهای شبانه روزی مدیریت ارشد استان برای خروج و برون رفت از معضل بیکاری و بهبود وضعیت اشتغال بوده است.

سلیمانی در ادامه با اشاره به تلاشهای حوزه سیاسی استانداری در زمینه انتصابات، گفت: با رعایت قوانین داخلی وزارت کشور در انتصابات بیشترین اولویت برای بکارگیری نیروهای بدنه استانداری بوده به نحوی که از ۱۴ فرماندار ۱۲ فرماندار و از ۳۱ بخشدار ۲۷ نفر از پرسنل وزارت کشور بوده اند.

مدیرکل حوزه استاندار، تقویت و گسترش روابط میان جریانات و بزرگان و نخبگان را برای مدیریت ارشد استان مهم برشمرد و گفت: در دولت تدبیر و امید رابطه مثبت و همکاری قابل قبولی با جریانات سیاسی فارغ از نگاه سیاسی آنها ایجاد شده که با دولت قبل اساسا قابل قیاس نیست.

وی توجه به سازمانهای مردم نهاد را از دغدغه های استاندار و مدیریت استان دانست و گفت: تنها در سال گذشته برای ۱۰۸ سازمان مردم نهاد تشکیل پرونده شده در حالی که تا قبل از روی کار آمدن دولت جدید در کل استان فقط ۹۷ سمن وجود داشت.

مدیرکل حوزه استاندار، پرونده مدیریت ارشد استان را در زمینه کاهش جرایم، موفق ارزیابی کرد و گفت: با ارجاع به آمار رسمی، سال ۹۳ در مقایسه با سال ۹۲ با کاهش ۱۲ درصدی سرقت و کاهش ۲۲ در صدی جرایم خشن، جایگاه ویژه و برتری در کشور داریم.

پیگیری طرح راه آهن غرب کشور و اتمام قطعه ملایر – کرمانشاه تا نیمه اول سال ۹۵، تبدیل مونوریل به قطار سبک شهری، شروع بازسازی نفت شهر پس از ۲۶ سال از پایان جنگ، اجرایی شدن بازارچه مرزی سومار، بهره مندی ۳۲۶ روستا از خدمات گازرسانی، تاسیس منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین از جمله مواردی است که مدیر کل حوزه استاندار کرمانشاه از آنها بعنوان کارنامه موفق مدیریت ارشد استان در دولت تدبیر و امید یاد کرد.

سلیمانی همچنین با اعلام بازنگری اسناد توسعه استان در نظریه پایه توسعه و سند چشم انداز از عملیاتی شدن پروژه بین المللی منارید (برنامه توسعه منطقه ای شمال آفریقا و خاورمیانه برای مدیریت پایدار سرزمینی) خبر داد.

مدیرکل حوزه استاندار در پایان از تدوین سند برنامه جامع استان مجازی، راه اندازی کامل سیستم اتوماسیون بدون کاغذ، دیتاسنتر استانی و اجرای موفق طرح سلامت الکترونیک در شهرستان پاوه خبر داد که تنها در ۲ سال اخیر و با روی کار آمدن مدیریت تدبیر و امید در استان کرمانشاه حاصل شده است.

استان کرمانشاه با ۲۴ هزار کیلومتر مربع وسعت و ۲ میلیون جمعیت دارای ۱۴ شهرستان، افزون بر ۳۰ شهر و حدود ۲ هزار و ۶۰۰ روستای دارای سکنه می باشد. »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* تحولات خاورمیانه

- سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای منطقه.

- انفجار بمب در شهر کردنشین ترکیه در مرز سوریه با بیش از یصد کشته و زخمی.

- تصرف بخش زیادی از شهر عدن در جنوب یمن به دست نیروهای وفادار به رئیس جمهور سابق این کشور، منصور هادی/ آغاز ارسال سلاح توسط عربستان به این ناحیه.

- یمن در آستانه قحطی بزرگ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  در این بخش به طور خلاصه جزییات توافق هسته ای برای درک بهتر آن ارائه می گردد:

 

توافق هسته ای به زبان ساده

براساس قطع‌نامه شورای امنیت و متن توافق، دوره‌ توافق ١٠ ساله است. پرونده ایران بعد از ١٠ سال در شورای امنیت خاتمه پیدا می‌کند.

توافق صد صفحه‌اي هسته‌اي ايران و ١+٥ آن‌قدر پيچيده است كه اعضاي تيم مذاكره‌كننده ايران در نشست‌هاي مختلف تلاش مي‌كنند جزئيات آن ‌را براي مسئولان و رسانه‌ها تشريح كنند. از ديگرسو برخي مخالفان توافق، بخش‌هايي از آن را به شكل ديگري جلوه مي‌دهند.

 
به گزارش شرق، عباس عراقچي، عضو ارشد تيم مذاكره‌كننده ايران، در نشست با خبرنگاران داخلي و خارجي به سؤالات متعددي در مورد اين توافق پاسخ داد. توضيحات او در مورد مهم‌ترين موارد توافق هسته‌اي و قطع‌نامه جديد شوراي امنيت در تأييد اين توافق در ادامه مي‌آيد.دوره توافق


براساس قطع‌نامه شورای امنیت و متن توافق، دوره‌ توافق ١٠ ساله است. پرونده ایران بعد از ١٠ سال در شورای امنیت خاتمه پیدا می‌کند. اینکه آمریکایی‌ها مثلا بگویند بعد از ١٠ سال قطع‌نامه دیگری می‌دهند از نظر ما خلاف توافق وین است. در پایان دوره ١٠ ساله موضوع از شورای حکام خارج می‌شود و فعالیت‌های هسته‌ای‌ ایران عادی خواهد شد.

 بازگشت‌پذیری تحریم‌ها

سازوکار بازگشت‌پذیری دوطرفه است. اگر یکی از طرفین عنوان کند که تعهدات نقض‌شده به کمیسیون ارجاع می‌شود و کمیسیون ۱۵ روز فرصت دارد بررسی کند و بعد از آن به جلسه وزرای خارجه ایران و شش کشور ارجاع می‌شود و ۱۵ روز می‌توانند به این موضوع رسیدگی کنند و می‌توانند ۱۵ روز تمدید کنند و بعد کمیته مشورتی سه‌نفره‌ای تشکیل می‌شود که یک نماینده از ایران، یک نماینده از کشور شاکی و یک فرد بی‌طرف عضو آن هستند و در صورتی که این مراحل طی شود و نتیجه‌ای حاصل نشود، به شورای امنیت ارجاع می‌شود

شورای امنیت ۳۰ روز فرصت دارد که موضوع را بررسی و برای حل‌وفصل آن تلاش کند و اگر نتواند به جمع‌بندی برسد، کشور مربوطه قطع‌نامه‌ای را صادر می‌کند. چندین مانع و پروسه سر راه گذاشته شده و کشوری که بخواهد این پروسه را طی و تحریم‌ها را برگرداند و صرفا بهانه‌جویی کند، باید هزینه سیاسی زیادی را پرداخت کند و بدانند اگر این‌گونه شود، ایران به هیچ‌یک از تعهدات برجام پایبند نخواهد بود و حتی همکاری خود با آژانس را متوقف خواهیم کرد.امتياز قطع‌نامه جديد

شورای امنیت موضوع هسته‌ای ایران را از ذیل فصل هفت خارج کرده است و این یک تغییر بنیادین در روابط ایران و شورای امنیت است. همچنین کشورها را به همکاری هسته‌ای با ایران تشویق می‌کند. در بند ٩ قطع‌نامه ١٩٢٩ مجوز حمله نظامی به ایران داده شده بود، اما ما در قطع‌نامه ٢٢٣١ موضوع تحریم‌های موشکی را به یک خواسته تبدیل کردیم نه یک امر الزام‌آور.

 ایران و آژانس

براساس برجام هیچ‌یک از مراحل توافق چه دوره محدودیت پنج‌ساله تسلیحاتی و چه دوره محدودیت هشت‌ساله موشکی و دوره ١٠ ساله توافق منوط به این گزارش آژانس نیست، ولی اگر آژانس زودتر از پنج سال این گزارش را بدهد، محدودیت‌های تسلیحاتی زودتر از پنج سال تمام می‌شود و اثر مثبتی دارد. اگر این گزارش را ندهد نیز تأثیری منفی نخواهد داشت.
 


بازدید از پارچین

پروتکل الحاقی، مربوط به آینده است و ما به‌طور داوطلبانه از روز اجرای توافق آن ‌را در دستور کار قرار می‌دهیم و در چارچوب پروتکل، دسترسی‌هایی را که باید به آژانس داده شود، می‌دهیم. دسترسی به هریک از تأسیسات هسته‌ای ایران در چارچوب موافقت‌نامه پادمان و پروتکل الحاقی خواهد بود.محدودیت‌ صادرات و واردات تسلیحات  5 ‌ساله تمام مي‌شود.

در قطع‌نامه جدید شورای امنیت (٢٢٣١) محدودیت‌هایی برای صادرات و واردات تسلیحاتی وجود خواهد داشت، ولی اگر این محدودیت را با ممنوعیت قطع‌نامه‌های گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم که یک تحول اساسی صورت گرفته‌ است و آنچه ایجاد شده است محدودیت است و نه ممنوعیت

در قطع‌نامه‌های گذشته فروش سلاح به ایران ممنوع بود و واردات و خرید اقلام نظامی نیز ممنوع بود؛ ولی اکنون این ممنوعیت به محدودیت تبدیل شده است و ما باید در ارتباط با اقلام نظامی قید‌شده در این قطع‌نامه، مورد به مورد از شورای امنیت برای خرید و فروش مجوز بگیریم و این محدودیت در پنج سال به اتمام می‌رسد.

برنامه موشکی ایران

هیچ‌یک از موشک‌های ایرانی که طراحی شده در راستای حمل کلاهک‌های اتمی نیست و کل برنامه موشکی ایران خارج از صلاحیت شورای امنیت است. قطع‌نامه شورای امنیت غیر از توافق است و نقض قطع‌نامه به معنای نقض توافق نیست و روشن است که ما برای دفاع از منافع ملی خودمان محدودیتی قائل نیستیم. ما برای مبارزه با تروریسم و کمک به متحدان خود جهت مبارزه با تروریسم کوتاهی نمی‌کنیم.اس٣٠٠  مشمول محدوديت نيست

سلاح‌هایی که فروش آنها به ایران در قطع‌نامه شوراي امنيت مشمول محدودیت‌ شده است هفت قلم  هستند و اس‌٣٠٠، شامل این موضوع نیست.جایگاه کنگره و مجلس

قطع‌نامه شورای امنیت سازمان‌ملل به‌لحاظ حقوق بین‌الملل برای کشورها الزام‌آور است، ولی در برخی از کشورها مصوبات شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله تبدیل به قوانین داخلی می‌شود؛ اما درباره برخی از کشورها این‌گونه نیست.

در ایران این مصوبات نیازمند تأیید شورای‌عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی است. براساس قانون اساسی آمریکا نیز قوانین داخلی بر قوانین بین‌المللی برتری دارد و باید روال قانونی در آمریکا و ایران طی شود؛ البته تصمیم‌گیری در این مقطع نسبت به کلیات توافق است و این امکان وجود ندارد که با بخشی از آن موافقت يا مخالفت شود یا اینکه اصلاحاتی در آن صورت بگیرد؛ بلکه باید درباره کلیات آن نظر مثبت یا منفی داده شود.همکاری‌های غيرهسته‌اي

بعد از توافق اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند، این زمینه برای مذاکره در ارتباط با مسائل مورد علاقه نیز فراهم می‌شود و این احتمال به‌صورت بالقوه وجود دارد. همان‌طور که مقامات عالی‌رتبه ایران قبلا نیز مطرح کرده‌اند، اگر موضوع هسته‌ای تمام شود و طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند این احتمال وجود دارد که به‌صورت موضوعی و موردی براساس تصمیم مقامات عالی‌رتبه گفت‌وگوهایی صورت بگیرد و ما وارد مذاکره شویم.

 

نظر شما چیست ؟

نام :
نظر :